сподели тази статия
Изкуството да вземем необходимото за прехода идва с натрупването на практика. В зависимост от прогнозата за времето и планирания преход ще носим повече или по-малко дрехи, храна,специална екипировка, по-голяма или по-малка раница. Необходимо е да се отдели време да се подреди плътно раницата,като се редуцира всичко излишно,да се прецени кои неща трябва да бъдат най-лесно достъпни,кои ще се ползват само в краен случай или при аварийни ситуации,кои ще ни трябват чак в хижата и на базата на това да се извърши подредбата,която да осигурява максимална функционалност и да намали излишното ровене.
С напредъка на технологиите през последните години туристическата екипировка непрекъснато се усъвършенства. В ранните дни на планинарството дрехите са се произвеждали основно от естествени материи,които донякъде вършат работа,но недостатъкът им е, че лесно абсорбират водата. Памукът например е приятен на допир и удобен за носене когато е сух, но е способен да абсорбира голямо количество вода, мокър губи термоизолационните си качества, съхне много бавно и това е една предпоставка за създаване на хипотермия при студено време.
Съвременните тенденции на обличане включват комбинация от термоизолиращи, бързосъхнещи,ветро- и водоустоичиви и дишащи материи. В момента най-популярен е принципът на обличане на слоеве, при който три слоя дрехи-основен,междинен и външен осигуряват максимален комфорт дори при физическо натоварване,като материите не пропускат влага и вятър,запазват телесната топлина като едновременно с това отвеждат влагата(потта) и неприятните миризми навън.
Основния първи слой е слоя, с който тялото пряко контактува-така нареченото термобельо. Основната му задача е да осигури постоянна телесна температура като същевременно да отвежда влагата от тялото надалеч,т.е. да диша.
Изключително подходящо за целта е термобельото от мерино вълна-тя е мека на допир, не боде, лека е, не задържа миризми.
Междинния втори слой има за основна цел да задържа топлината,особено когато не се извършва движение,при почивка и при студено време. Има различни материи,но за него се е наложила напоследък най-широко материята polartec или така наречения полар(в западните сайтове-fleece).
Материята се характеризира с добри термоизолационни свойства,добра дишаемост и е лека за носене. Недостатъкът и е,че пропуска вятър,но това се компенсира от външния слой.
Външният слой е този, който ни пази от капризите на времето. Той трябва да предпазва от дъжд,вятър,сняг и всичко, което времето може да ни поднесе. Същевременно трябва да притежава добра дишаемост,за да не неутрализира ефекта от долните два слоя, като в противен случай от вътрешната му страна ще се получи неприятен конденз. За целта повечето качествени якета и панталони имат вентилационни отвори под мишниците и на бедрата,които могат да се разкопчават и закопчават при необходимост. Най-подходящи за външен слой са хардшел(за зимата) и софтшел якетата с мембрана,която не пропуска вода и вятър и отвежда влагата и потта навън-най-известните мембрани са Gore-Tex, Dermizax, eVent, Bergans Element и др.
Употребата на качествена екипировка намалява значително теглото и обема на раницата,защото освен своята лекота и компактност добрите материи намаляват необходимостта от носенето на резервни дрехи.
сподели тази статия
Когато тръгваме на път ни се иска да не се разделяме с удобствата, с които сме свикнали, но ако ще носим всичко на гръб…трябва да се замислим, кое да вземем и кое да оставим.
Обувките са една от най-важните части от нашата екипировката. Те, чрез своите подметки, осигуряват контакта ни с почвата, тревата или скалата, като този контакт трябва да бъде възможно най-сигурен и да гарантира максимално нашата стабилност.
Изкуството да вземем необходимото за прехода идва с натрупването на практика. В зависимост от прогнозата за времето и планирания преход ще носим повече или по-малко дрехи, храна,специална екипировка, по-голяма или по-малка раница.